Trabzon’dan ABD’ye 21,5 milyon dolarlık ihracat

AA

Trabzon’dan Ocak-Mayıs 2024’te ABD’ye yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46 artarak 21 milyon 536 bin 18 doları buldu.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, yazılı açıklamasında, ABD’nin Trabzon’dan yapılan ihracatta önemli bir pazar konumuna yükseldiğini belirtti.

“Trabzon’dan ABD’ye yapılan ihracat yüzde 46 arttı”

Savunma sanayii, fındık ve su ürünlerinin en çok ihracat gerçekleştirilen sektörler olduğunu aktaran Kalyoncu, şu ifadeleri kullandı:

2024 yılının ilk 5 ayında Trabzon’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan ihracat, 21 milyon 536 bin 18 dolara ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46 arttı. Trabzon’dan ABD’ye 16 sektörden yapılan ihracatta en büyük artış, dondurulmuş Türk somonunda yaşandı.

ABD’de fuara katılınacak

Kalyoncu, ilerleyen dönemde ABD pazarına çok daha fazla önem vereceklerine dikkati çekerek fuarlara katılıp, Doğu Karadeniz ürünlerinin tanıtımını yapacaklarını vurguladı.

“Trabzon Havalimanı’na kargo gümrükleme departmanı kurulacak”

Trabzon ve bölge illerinin ihracatının artırılabilmesi için lojistik ve maliyetlerin önemli olduğunu ifade eden Kalyoncu, bunun için bir an önce Trabzon Havalimanı’nda kurulacak kargo gümrükleme departmanının, ihracata çok önemli katkı sağlayacağını kaydetti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir